Gang prodal naoko ojetiny za miliony, kupci auta nedostaliAž o miliony korun zřejmě připravil gang tří cizinců žijících v Česku zájemce o ojetá auta z několika zemí. Vozy za nízké ceny pachatelé naoko prodali, ale kupcům nikdy nedodali. Na policejním webu to dnes uvedla mluvčí liberecké krajské policie Ivana Baláková. Gang měl podle ní zázemí v Praze, kde byli také podezřelí zadrženi. Skupina asi podvedla i lidi z dalších zemí a možná byla napojena na další čtyři cizince v Brně.
Na českých internetových bazarech nabízeli podvodníci podle Balákové ke koupi dobře vypadající ojetá osobní auta za nízké ceny. "Nikdo ze zájemců, kteří na jejich inzerci zareagovali a peníze jim poslali, se auta nedočkal," sdělila.
Krajští detektivové při vyšetřování zjistili, že trestná činnost těchto podvodníků zasahuje hned do několika států Evropy. "Policisté skupině prozatím prokázali podvody na Českolipsku za 335.000 korun. Avšak už teď vědí, že celkové škody po zadokumentování všech případů, které mají cizinci na svědomí, půjdou do milionů korun," uvedla policejní mluvčí.
Detektivové totiž třem cizincům zadrženým minulý týden v Praze dosud zablokovali 25 bankovních účtů, na které podvedení klienti poslali více než tři miliony korun. Platby přicházely na účty převážně ze zahraničí, a to z Anglie, Španělska, Rakouska a Slovenska. Podvodníci s kupci komunikovali e-mailem lámanou češtinou a obvykle se vydávali za obchodníky z Německa. Za auta požadovali zálohy a později se snažili vylákat i zbytek ceny pod záminkou, že vozidlo na hranicích zadržují celníci. Mnozí kupci nátlaku podle policie podlehli.
V bytě tří zadržených v Praze našli policisté padělané občanské průkazy, peníze a platební karty, mobilní telefony, notebooky, tiskárny a technické zařízení, které mohlo sloužit k padělání dokladů totožnosti. "Jeden z cizinců měl k dispozici v době zadržení celkem osm různých občanských průkazů se svou fotografií. Policisté vědí ještě o dalších jeho pěti různých falešných identitách, které užíval," sdělila mluvčí.
Policisté také prověřují, zda byla pražská skupina nějak napojena na jiný gang čtyř cizinců zadržených koncem února v Brně libereckými detektivy. Čtveřici obvinili policisté ze spolupachatelství na podvodu se škodou 470.000 korun.
Celý článek najdete zde.
SOVA na tyto podvody dlouhodobě upozorňuje, zároveň dostává mnoho stížností a informace sděluje Ministerstvu vnitra. „Věříme, že se daří tuto trestnou činnost potírat i díky informacím, které SOVA získává od občanů,“ uvedl předseda Sdružení SOVA Zbyněk Veselý. |
Ferrari pro majitele stáčí kilometry, aby mohli vozy prodat za vyšší cenuSlovenský deník SME popsal stáčení luxusních sporťáků prestižní italské značky. U vzácných Ferrari může vynulování počtu najetých kilometrů zvýšit jejich cenu až o milion dolarů. Případ může mít vliv na ceny všech Ferrari vyrobených po roce 2010.
Koupili jste si ojeté auto, o kterém vás prodejce ujišťoval, že ujeté kilometry jsou "poctivé" a zaručeně pravé? U mnoha značek to vůbec nemusí být pravda - včetně Ferrari. Podle žaloby, kterou podal bývalý zaměstnanec prodejny v Palm Beach na Floridě, je totiž snižování počtu ujetých kilometrů na Ferrari běžné. Děje se to navíc pod dohledem samotného výrobce, píše SME. Žalobu podal Robert Root, který pracoval u prodejce New Country Motor Cars. Chtěl jí zrušit nezákonné propuštění z práce. V žalobě 71-letý Root tvrdí, že z něj prodejce udělal obětního beránka v případě stáčení tachometrů na Ferrari. Italská automobilka dodává od roku 2010 servisem na celém světě diagnostickou jednotku Deisy Tester. Toto zařízení dokáže mimo jiné i nastavit ukazatel ujetých kilometrů zpět na nulu. Ferrari přitom toto zařízení vydal licenci spravuje přístupy a na dálku elektronicky autorizuje změny na autě - včetně úprav počtu ujetých kilometrů. Celý článek najdete zde. |
|
|
© 2004 - 2018 SOVA - Sdružení na ochranu vlastníků automobilů | e-mail pro stížnosti: klikněte zde, e-mail pro novináře a ostatní komunikaci: info@sdruzeni-sova.cz |
|